بیماری زردی (یرقان) در نوزادان تازه متولد شده

بیماری زردی (یرقان) در نوزادان تازه متولد شده چیست ؟

 

بیماری زردی نوعی بیماری بسیار شایع در نوزادان تازه متولد شده است و هنگامی اتفاق می افتد که نوزادان سطح بالایی از بیلیروبین (bilirubin) داشته باشند .
بیلی روبین (bilirubin) ماده ای زرد رنگ است که در هنگام تجزیه طبیعی گلبول های قرمز تولید می شود .
کبد در کودکان و سنین بالاتر بیلیروبین را تجزیه و سپس آن را از راه روده عبور می دهد ، اما  کبد نوزاد در حال رشد به اندازه ای بالغ نیست که بتواند بیلی روبین را از دفع کند در اکثر نوزادان تازه متولد شده بیماری زردی با رشد کبد کودک و شروع تغذیه (شیرمادر و یا شیرخشک) خود به خود از بین می رود .

 

در بیشتر موارد بیلی روبین طی 2 الی 3 هفته از بین می رود اما اگر بیش از 3 هفته ادامه پیدا کند ممکن است علامت یک بیماری زمینه ای باشد ؛ علاوه بر این مقدار بالای بیلی روبین  می تواند خطراتی ازقبیل فلج مغزی ، ناشنوایی و یا سایر مشکلات مغزی برای نوزاد داشته باشد ،آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند که همه نوزادان تازه متولد شده قبل از ترخیص از بیمارستان و دوباره هنگامی که کودک بین 3 تا 5 روزه است از نظر زردی مورد معاینه قرار گیرد . 

 

بیماری زردی (یرقان) در نوزادان

بیماری زردی (یرقان) در نوزادان

  • چه نوزادانی بیشتر در خطر ابتلا به بیماری زردی هستند ؟

نوزادانی که قبل از 37 هفته بارداری به دنیا آمده اند و یا به اصطلاح نارس بیشتر در خطر ابتلا به بیماری زردی هستند .
زمانی که نوزادان به اندازه کافی از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه نمی کنند .
نوزادانی که گروه خونی آنها با گروه خونی مادرشان سازگار نیست ( نوزادی که گروه خونی آن با مادرش سازگار نیست ، می تواند تجمع آنتی بادی هایی ایجاد کند که  گلبول های قرمز خون آنها را از بین ببرند و به همین دلیل باعث افزایش ناگهانی بیلی روبین بشود )
سایر دلایل زردی نوزادان عبارتند از : خونریزی داخلی ، مشکلات کبدی ، عفونت ، کمبود آنزیم ، ناهنجاری در گلبول های قرمز کودک شما .
  • علائم بیماری زردی در نوزاد تازه متولد شده چیست؟

اولین نشانه بیماری زردی ، زردی پوست و چشم نوزاد است. زردی ممکن است ظرف 2 تا 4 روز پس از تولد شروع شود و ممکن است قبل از پخش شدن در بدن ابتدا  در صورت صورت نوزاد مشاهده شود ، سطح بیلی روبین معمولاً بین 3 تا 7 روز پس از تولد به اوج خود می رسد در این صورت اگر انگشت دست خود را به روی پوست نوزاد به آرامی بفشارید  باعث زرد رنگ شدن آن قسمت از پوست می شود  و از نشانه های بیماری زردی است.
کودک شما بیش از 38 درجه سانتی گراد تب کند . کودک شما تغذیه ضعیفی داشته باشد و یا بی حال به نظر برسد و گریه های شدید داشته باشد .

 

  • بیماری زردی (یرقان) در نوزادان تازه متولد شده چگونه درمان می شود؟

      با شروع بلوغ کبد کودک ، زردی خفیف معمولاً خود به خود برطرف می شود .
تکرار تغذیه (بین حدودا 8 الی 12 بار در روز) به نوزادان کمک می کند تا بیلیروبین را از بدن خود دفع نماید . اگر زردی شدید تر باشد با استفاده از روش درمانی  فتوتراپی که یک روش متداول و بسیار موثر در درمان این بیماری است که از نور برای تجزیه بیلی روبین در بدن کودک شما استفاده می شود.
در هنگام فتوتراپی ، کودک را  روی تخت های مخصوص و در زیر نور های طیف آبی قرار می گیرد و در این زمان فقط به کودک عینک مخصوص می زنند و او را پوشک می گیرند ، معمولاً یک پتو از جنس فیبر نوری در زیر کودک قرار می دهند ،در موارد بسیار شدید ، ممکن است انتقال خون ضروری باشد که در آن کودک مقادیر کمی خون از اهدا کننده یا بانک خون دریافت می کند ، که با این کار خون آسیب دیده نوزاد جایگزین با خون جدید که سلول های سالم دارند می شوند که این امر باعث کاهش بیلیروبین می شود .

 

درمان بیماردی زردی در نوزادان

 

سخن آخر :

تاکنون هیچ روشی برای جلوگیری از بیماری زردی نوزاد کشف نشده است 
کنترل نمایید که نوزاد شما به مقدار کافی از شیر مادر تغذیه نماید .
تغذیه کودک با 8 تا 12 بار در روز در چند روز اول ، کمبود آب در بدن کودک را از بین می برد ، که به بیلی روبین کمک می کند تا سریعتر از بدن او عبور کند اگر به نوزاد خود شیر نمی دهید ، برای هفته اول هر 2 تا 3 ساعت به مقدار کافی شیرخشک به کودک بدهید  . 
نوزادان نارس یا کوچکتر ممکن است مقادیر کمتری از شیر خشک مصرف کنند ، همچنین نوزادانی که از شیر مادر هم تغذیه میکنند در 5 روز ابتدایی ، نوزاد خود را از نظر علائمی همچون زردی پوست و چشم کنترل نمایید در صورتی که علائم زردی را در کودک مشاهده کردید ، سریعاً  با پزشک اطفال تماس بگیرید. 

بررسی مطلب توسط :

    دکتر کارن گیل متخصص اطفال از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است ، که مدرک خود را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی گرفته است . تخصص وی شامل شیردهی ، تغذیه ، پیشگیری از چاقی و مشکلات خواب و رفتار در دوران کودکی است .
وی به عنوان رئیس بخش کودکان در بیمارستان Woodland Memorial خدمت کرده است . وی یک استاد کلینیکی در دانشگاه کالیفرنیا ، دیویس بود و در برنامه دستیار پزشک به دانشجویان آموزش می داد. او اکنون در مرکز بهداشت محله Mission فعالیت می نماید .